بلوک

به طور کلی، آجر و یا بلوک خاک رس سوخته ممکن است فعالیت پوزولانی از خود نشان ندهد.

خاک رس حاوی نسبت بالایی از کوارتز و فلدسپات است که کانی های کریستالی هستند و مواد فعال تولید نمی کنند.

بنابراین نمی توان خاک رس را پوزولان دانست.

با این حال، اگر بلوک سقفی فوم دار در معرض دمای 600 تا 1000 درجه سانتیگراد قرار گیرد، ساختار کریستالی سیلیکات اغلب به یک ترکیب آمورف تبدیل می شود که با آهک در دمای اتاق واکنش می دهد.

ارزیابی فعالیت پوزولانی معمولاً بر اساس شاخص فعالیت قدرتی مشخص شده توسط ASTM C618 است که مجموع اکسیدهای سیلیکون، آهن و آلومینیوم را حداقل 70 درصد برای پوزولان ها محدود می کند.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که آن بلوک فوم دار تاپ پانل فراتر از 70 درصد بوده و فعالیت پوزولانی بالایی از خود نشان می دهند.

همانطور که در جدول 1 نشان داده شده است، مجموع اکسید سیلیکون، آهن و آلومینیوم CBP از 70% فراتر رفت که ثابت کرد CBP دارای فعالیت پوزولانی بالایی است.

این اجزا تشکیل C-S-H (هیدرات‌های سیلیکات کلسیم) یا C-A-H (هیدرات‌های آلومینات کلسیم) را تقویت می‌کنند و در نتیجه بر عملکرد ملات و بتن تأثیر می‌گذارند.

بلوک
فعالیت پوزولانی به توانایی مواد برای واکنش با هیدروکسید کلسیم برای تشکیل محصولات هیدراتاسیون در دماهای معمولی اشاره دارد.

مقدار pH محلول هیدروکسید کلسیم اشباع 12.45 در دمای 25 درجه سانتیگراد است.

غلظت‌های بالای یون‌های OH- می‌توانند پیوندهای سیلیکا، سیلیکات‌ها و آلومینوسیلیکات‌ها را برای تولید یون‌های ساده بشکنند [41، 42]، طبق واکنش شیمیایی زیر:

از آنجایی که سرعت انحلال سیلیکات سریعتر از آلومینات است و تشکیل آلومینات کلسیم به غلظت بیشتری از یون های کلسیم نیاز دارد، ابتدا ژل های CSH روی ذرات پوزولان ظاهر می شوند و سپس ورقه های شش ضلعی آلومینات کلسیم روی سطح رسوب می کنند. از ژل های CSH

مطالعات نشان داده اند که فعالیت بلوک سقفی سیمانی با محتوای آن در فاز آمورف افزایش می یابد.

علاوه بر این، هرچه سطح ویژه بزرگتر باشد، ذرات کوچکتر و فعالیت پوزولانی بالاتر است، زیرا پودر موجود در پوزواکنش زولانیک سطح واکنش بزرگی دارد.

علاوه بر این، CBP سطح ویژه بالاتری نسبت به بلوک سیمانی ارائه کرد و فعالیت پوزولانی بالایی را نشان داد [20].

 • منابع:
  1. Reuse of Clay Brick Waste in Mortar and Concrete
 • تبلیغات: 
  1. نمایش ظروف مسی ایرانی در موزه لوور پاریس
  2. مواد مخدری که با سود پرک ساخته می شود
  3. چطور با شکر ماسک بسازیم
  4. تمیز کردن سم گوسفند با اسکاج

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *