سبد حصیری

این سازه از میله‌های بید سفت و سخت (ماده «چشمه») تشکیل شده است که در اطراف آن میله‌های سبد حصیری انعطاف‌پذیر نازک‌تری بافته می‌شود (ماده «رشته»).

ابتدا پایه بافته می شود و سپس یک سری “چشمک های جانبی” در اطراف آن قرار می گیرد. اینها به صورت عمودی چرخانده می شوند و ساختاری را برای بافتن کناره ها ایجاد می کنند. وقتی کناره ها کامل شد، پایه های کناری تا می شوند و به شکل حاشیه (رینگ) بافته می شوند. در صورت تمایل می توان دستگیره ها را اضافه کرد.

1. یک پایه تکمیل شده.
2. پایه های جانبی در پایه قرار داده شده و به صورت عمودی چرخانده شده اند.

3. کناره ها با بافتن دور پایه های کناری ساخته می شوند.

4. سپس پایه های کناری تا می شوند و به شکل یک حاشیه تکمیلی بافته می شوند.

 

منابع سبد حصیری

– چیدن بید از طبیعت
برداشتن حصیری خود از روستا برای ساختن چنین سبدهایی لذت بخش است. و انواع زیادی وجود دارد. با این حال، تمام حصیری ها برای سبدسازی مناسب نیستند، بسیاری از انواع آن بسیار شکننده هستند و در صورت خم شدن به حدی که برای سبد بافی لازم است، می‌شکنند. اگر تعدادی شاخه حصیر بافی در حومه شهر (اغلب در پرچین های بیش از حد رشد کرده) پیدا کنم، به سادگی یک ساقه را در 90 درجه تا می کنم. اگر چفت شود، واقعاً به اندازه کافی خوب نیست. به جستجوی انواع مختلف ادامه دهید. اوزیر (سالیکس ویمینالیس) شاید با ارزش ترین بیدهای وحشی باشد. همچنین، من متوجه شده ام که انواع بید با پوست رنگارنگ (گاهی در باغ ها رشد می کنند) مانند قرمز، زرد و نارنجی اغلب اوقات عالی هستند. برداشت در فصل زمستان همیشه ترجیح داده می شود، در غیر این صورت با جدا کردن برگ ها کار زیادی خواهید داشت!

برای پروژه‌ای که در ادامه می‌آید، باید دسته‌ای با اندازه خوب از شاخه‌ها (مانند تصویر) به طول حدود 4 فوت انتخاب کنید.

به طور معمول، پرورش دهندگان تجاری شاخه های حصیر را می فروشند که به دسته هایی با طول های مختلف (بر حسب فوت) طبقه بندی شده اند. شما می توانید هر مقداری که دوست دارید بخرید، بید به کیلوگرم وزن می شود و در بسته هایی با وزن های مختلف برای فروش بسته می شود. احتمالاً انواع زیادی از بید برای فروش وجود خواهد داشت، زیرا آنها با حصیر به روش‌های مختلفی مانند جدا کردن پوست و بخار دادن آن و غیره رفتار می‌کنند، عمدتاً برای ارائه زیبایی‌های متفاوت. اما به عنوان یک مبتدی، برای ساده نگه داشتن کارها ممکن است بخواهید فقط بید قهوه ای بخرید. “قهوه ای” به سادگی به این معنی است که بید برداشت شده است و سپس با پوست آن خشک نشده و ساده باقی مانده است! از نظر تنوع واقعی بید، رایج ترین آنها “Black Maul” نام دارد که بسیار انعطاف پذیر و بادوام است.

حصیر چوبی

بنابراین، اگر می‌خواهید سبد حصیری بخرید، برای پروژه‌ای که در این مقاله دنبال می‌شود، من یک بسته 5 کیلوگرمی حصیر قهوه‌ای 4 فوتی از نوع «black maul» را توصیه می‌کنم. 5 کیلوگرم بسیار بیشتر از مقدار مورد نیاز است، اما این انتخاب خوبی از میله ها را در اختیار شما قرار می دهد (ضخامت آنها کمی متفاوت است) و شما برای تمرین اضافی فرصت خواهید داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *