سبذ حصیری

سبد حصیری سبدی است که از الیاف سفت مانند پلاستیک، الیاف کاغذ پیچ خورده، شاخه های بید، عصا یا نی بافته شده است. اصطلاح حصیری به هر نوع محصول نهایی اشاره دارد که با بافتن الیاف مختلف به دست می آید و تعدادی از محصولات حصیری از صندلی گرفته تا سبدهای ذخیره سازی را می توان در بازار مشاهده کرد. سبدهای حصیری در اشکال، اندازه‌ها، رنگ‌ها و سبک‌های مختلفی وجود دارند و اغلب از فروشگاه‌های لوازم خانگی، عتیقه‌فروشی‌ها و فروشگاه‌هایی که در زمینه دکوراسیون تخصص دارند، در دسترس هستند.

به نظر می‌رسد که ساخت سبدهای حصیری قدیمی است و حصیر بافی یکی از اولین هنرهایی است که توسط بشر انجام می‌شد. بقایای سبدهای بافته شده باستانی در مکان هایی مانند مصر، آمریکای شمالی و پمپئی یافت شده است که طیف گسترده ای از تکنیک ها و سبک های بافندگی را به نمایش می گذارد. در دوران مدرن، حصیری عتیقه ای که به خوبی نگهداری می شود، یک کالای کلکسیونی است، با سبدهایی که بیش از 100 سال قدمت دارند، در فروشگاه ها و حراج ها قیمت های بالایی دارند.

برای ساخت یک سبد حصیری، سبدباف ابتدا یک قاب از مواد محکم، محکم و انعطاف پذیر مانند شاخه های بید جوان می سازد. سپس، الیاف در اطراف چارچوب بافته می شود تا یک سبد سبک وزن و بسیار انعطاف پذیر ایجاد شود. الگوها را می توان با استفاده از الیاف با رنگ های مختلف، تغییر تکنیک های بافت، یا رنگ آمیزی سبد پس از بافته شدن ایجاد کرد. در مورد سبدهای حصیری که از شاخه‌ها و شاخه‌های چوبی ساخته می‌شوند، معمول است که مواد سبد را مرطوب کنید تا انعطاف‌پذیرتر شود، که همچنین باعث می‌شود سبد در هنگام خشک شدن کمی منقبض شود و الیاف سفت شود تا سبد محکم‌تر شود.

سبدهای حصیری ساده به راحتی در دسترس هستند، اما می توان سبدهایی با آسترهای پارچه ای یا پلاستیکی، یا سبدهایی که به گونه ای عمل آوری شده اند که ضد آب باشند، خریداری کرد. از این سبدها می توان برای سازماندهی انواع چیزها، از لباسشویی گرفته تا نامه های دریافتی استفاده کرد.

حصیر چوبی

برای افرادی که می‌خواهند سبدسازی را به تنهایی تجربه کنند، بسیاری از فروشگاه‌های صنایع دستی لوازم ساخت سبد حصیری را می‌فروشند. همچنین امکان شرکت در کلاس هایی که آموزش تکنیک های پایه را زیر نظر یک بافنده مجرب ارائه می دهند، وجود دارد. این کلاس ها همچنین می تواند منبع خوبی برای افرادی باشد که می خواهند در مورد الگوهای بافت خاص یاد بگیرند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *