آجر معمولاً به عنوان مصالح ساختمانی برای دیوارها در ساختمان ها استفاده می شود و استفاده از آنها سال به سال افزایش می یابد. با این حال، کاهش رسوبات رسی به دلیل افزایش تولید آجر به یک موضوع زیست محیطی تبدیل شده است.

تقریباً 13/3 میلیارد مترمکعب خاک رسی هر ساله برای تولید آجر سفالی یونولیت دار مورد نیاز است و پیش‌بینی می‌شود که این تقاضا در آینده افزایش یابد (مهاجرانی و همکاران 2019).

این وضعیت مستلزم مواد جایگزین جدیدی است که می تواند برای جایگزینی خاک رس در تولید آجر استفاده شود.

در عین حال،  آجر نسوز آذرخش حجم عظیمی از مواد زائد تولید شده از صنعت روغن نخل از جمله خاکستر سوخت روغن پالم (POFA) می تواند به عنوان یک ماده جایگزین در ساخت آجر استفاده شود.

در این تحقیق سعی شده است از این ضایعات برای تولید آجر استفاده شود.

اندونزی بزرگترین آجر نسوز شاموتی کوره کشور تولید کننده روغن نخل در جهان است که تقریباً 48 درصد از تولید جهانی را در سال 2011 به خود اختصاص داده است (Gatto, Wollni, and Qaim 2015).

ضایعات جامد زیست توده تولید شده پس از فرآیند استخراج روغن نخل، مانند پوسته هسته خرما، الیاف مزوکارپ، و شاخه های میوه خالی، عمدتاً به عنوان سوخت در کارخانه های روغن نخل یا نیروگاه ها برای تولید برق هنگام احتراق در دمای 800-1000 درجه استفاده می شود.

آجر نسوز سهند پس از احتراق، تقریباً 5 درصد از مواد زائد جامد POFA است (Sata، Jaturapitakkul و Kiattikomol 2004).

در نتیجه ارزش غذایی پایین آن، POFA بیشتر در مزارع باز دفع می شود که باعث ایجاد مشکلات زیست محیطی و مسائل بهداشتی از جمله بیماری ریه می شود (Tay and Show 1995).

بنابراین، دفع POFA یک چالش مهم برای صنعت روغن نخل است. با درک این موضوع، POFA پتانسیل زیادی برای استفاده به عنوان یک ماده خام تولید شده در داخل در تولید آجر برای کاهش اثرات زیست محیطی و کاهش هزینه های تولید آجر دارد.

  • منابع:
    1. an industrial-scale experiment

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *