لکه های سفید کننده مانند شراب، قهوه، چای، آب میوه و لکه های سبزیجات. بلیچینگ یک واکنش اکسیداسیون (اکسیداسیون) است که ماده رنگی را به رنگی بی رنگ تبدیل می کند که روی پارچه باقی می ماند و ممکن است شستشوی آن آسان تر باشد.

شستشوی انواع لباس با پودر لباسشویی سافتلن 10 کیلویی بسیار به صرفه است.
رنگدانه ها و رنگ ها، روغن ها، رزین ها، قطران، موم ها و پروتئین های دناتوره شده که به سختی از خاک پاک می شوند.

سازندگان (همچنین شلاتورها یا سکته‌کننده‌ها نامیده می‌شوند) نرم‌کننده‌های آب هستند. آب سخت حاوی کلسیم، منیزیم و کاتیون های فلزی (آهن، مس و منگنز) است.

این کاتیون‌ها با آنیون‌های سورفکتانت واکنش می‌دهند و ترکیبات نامحلول (صابون‌های فلزی یا آهکی) را تشکیل می‌دهند که روی پارچه‌ها و ماشین‌های لباسشویی رسوب می‌کنند و به سختی حذف می‌شوند.

سازندگان یون های آب سخت را از طریق بارش، کیلاسیون یا تبادل یونی حذف می کنند. آنها همچنین به پاکسازی خاک از طریق پراکندگی کمک می کنند. در بیشتر مناطق اروپایی آب بسیار سخت است. در آمریکای شمالی، برزیل و ژاپن آب نسبتاً نرم است.

مواد قلیایی مانند سودا یون های آب سخت را رسوب می دهند و به عنوان سازنده استفاده می شوند. علاوه بر این، عملکرد شستشو را افزایش می دهند. الیاف هیدروفیل مانند پنبه دارای بار سطحی منفی در آب هستند، در حالی که الیاف مصنوعی نسبتا خنثی هستند.

بار منفی با جذب سورفکتانت های آنیونی افزایش می یابد. با افزایش pH، کثیفی ها و الیاف بار منفی بیشتری پیدا می کنند و باعث افزایش دافعه متقابل می شوند. این یکی از دلایلی است که قلیاها جدا از اثراتی مانند صابونی شدن روغن ها، عملکرد شستشو را افزایش می دهند.

با این حال، نیروهای دافعه بین کثیفی و الیاف به تنهایی نتایج شستشوی رضایت بخشی را در PH بالا ارائه نمی دهند. محدوده pH بهینه برای مواد شوینده خوب 9-10.5 است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *